Energiklagenævnet har truffet afgørelse i en klagesag om Energitilsynets ophævelse af Energinets reservation af kapacitet på eltransmissionsforbindelsen Skagerrak 4 mellem Norge og Danmark. Horten har rådgivet de norske elselskaber Lyse Produksjon AS og Statkraft Energi AS i klagesagen.

Energiklagenævnet har d. 5. juli 2018 truffet afgørelse i en klagesag om Energitilsynets (nu Forsyningstilsynet) ophævelse af tilsynets metodegodkendelse af Energinets 100 MW-reservation på Skagerrak 4-forbindelsen mellem Norge og Danmark. Energiklagenævnet ændrede Energitilsynets afgørelse, således at ophævelsen af metodegodkendelsen først får virkning fra. 1. januar 2020, hvor Energinets femårige reservation udløber.

Energitilsynets ophævelse af metodegodkendelsen

Den 2. december 2010 metodegodkendte Energitilsynet Energinets reservation på 100 MW i den fjerde transmissionsforbindelse mellem Norge og Danmark i en femårig periode fra den 1. januar 2015 til den 31. december 2019.

Den 28. marts 2017 traf Energitilsynet afgørelse om at ophæve reservationen med virkning fra den 1. januar 2018. Energitilsynet begrundede bl.a. ophævelsen med samfundsøkonomiske hensyn samt med hensynet til at sikre et konkurrencepræget marked.

Klager til Energiklagenævnet over Energitilsynets ophævelse

Energinet og den norske el-TSO Statnett klagede over Energitilsynets afgørelse.

Som leverandører af systemydelser til det danske elmarked i den reserverede del af Skagerrak 4 blev de norske elproduktionsselskaber Lyse Produksjon AS og Statkraft Energi AS også ramt af Energitilsynets ophævelse af reservationen. De indgav derfor også klager over afgørelsen.

Klagerne angik især spørgsmålet om, hvorvidt Energitilsynets oprindelige metodegodkendelse var givet midlertidigt eller tidsbegrænset, eller om ophævelsen var omfattet af de forvaltningsretlige regler om tilbagekaldelse af begunstigende forvaltningsakter.

Energiklagenævnet gav klagerne medhold i, at Energitilsynets ophævelse af godkendelsen af reservationen på Skagerrak 4 skulle behandles efter reglerne om tilbagekaldelse af begunstigende forvaltningsakter, og at ophævelsen derfor under hensyn til parternes berettigede forventninger tidligst kunne ske ved den femårige reservations udløb den 1. januar 2020.

Horten har bistået Lyse Produksjon AS og Statkraft Energi AS i klagesagen.

kontakt

Christian Tullberg

Partner (L)

René Frisdahl Jensen

Partner (L)